اخبار راهنمایی و رانندگی

خطوط آیین نامه راهنمایی و رانندگی

در آزمون آیین نامه اصلی و همین طور آزمون آیین نامه مقدماتی سوالات زیادی از بخش تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی و همین طور سوالاتی از بخش حق تقدم می آید . در واقع شما در هنگام دادن امتحان آيین نامه قطعا سوالات زیاد تصویر داری را خواهید دید . اما سوالات تصویر دار فقط به سوالات مربوط به تابلو ها و علائم محدود نمیشود بلکه سوالاتی نیز برخی مواقع دیده شده که از خطوط راهنمایی و رانندگی می آید . برخی خطوط مهم که در کتاب نیز به آن اشاره شده است مانند خطوط ممتد ، خطوط مقطع ، خطوط پارک و ... در این قسمت ما قصد داریم تا مهم ترین خطوط را به همراه تصاویر آن به شما آموزش دهیم . به امید اینکه نمره قبولی را در ازمون اصلی ایین نامه بیاورید .

الف) خطوط ممتد :

اولین خطوطی که مورد بررسی قرار میدهیم خطوط ممتد است . خطوط ممتد که تصویر آن در زیر آمده است دو مفهوم مهم دارد : ۱- اینکه گردش و یا عبور بر روی آن ممنوع است ۲- اینکه وقتی این خطوط را در جاده یا خیابان میبینیم سبقت گرفتن تا پایان این خطوط ممنوع میباشد .

خط ممتد آیین نامه رانندگی

ب) خطوط مقطع :

دقیقا برعکس خطوط ممتد ، خطوط مقطع است این بر روی این خطو میتوان عبور و گردش کرد و همین طور با رعایت حق تقدم و احتیاط میتوان اقدام به سبقت گرفتن نیز نمود .

خطوط مقطع آیین نامه رانندگی

ج) دو خط ممتد موازی وسط جاده :

این نوع از خطوط ترکیبی از خط ممتد مورد الف است که مورد بررسی قرار گرفت این نوع از خطوط به معنای تاکید خط ممتد است . تصویر این نوع از خطوط در زیر آورده شده است .

خطوط ممتد تاکید آیین نامه

د) یک خط ممتد و یک خط منقطع موازی در وسط جاده :

در این نوع خطوط اگر وسیله نقلیه سمتی باشد که خطوط منقطع  است میتواند گردش کند یا سبقت بگیرد اما اگر وسیله نقلیه در سمت خطوط ممتد باشد مجاز به هیچ از موارد سبقت یا گردش و عبور بر روی خطوط نیست .

خطوط موازی آیین نامه

ذ) خطوط در باند ها :

حتما در بزرگراه ها و آزادراه ها خطوط منقطع را دیده اید در این موارد باید سعی کرد از بین خطوط رانندگی کنیم تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود . 

خطوط باند ها آیین نامه رانندگی

ر) خطوط هاشور :

به معنای وجود موانع در راه است . در تصویر زیر میتوانیم این خطوط را ببینیم .

 

خطوط هاشور در راه ها - آیین نامه

 

ز) خطوط ایست :

خط ایست به معنای اینست که وسیله نقلیه در پشت خط ایست باید ابتدا ایست کامل نماید سپس با رعایت حق تقدم و احتیاط عبور نماید در حالت کلی دونوع خط ایست داریم : 

اول خط ایست قبل از گذرگاه های عابر پیاده : که همین طور که در قسمت مفهوم خط ایست گفتیم باید قبل از آن ایست کامل انجام شود و پس از اینکه عابرین پیاده عبور کردند به راه خود ادامه دهند .

تصویر زیر این نوع از خطوط ایست را نشان میدهد .

 

خط ایست آیین نامه راهنمایی و رانندگی

 

دوم نوع دیگری از خطوط ایست قبل از ورودی تقاطع ها میباشد . که در تصویر زیر این نوع از خطوط ایست را میبینید . در همچین مواقعی وسایل نقلیه باید پشت خط ایست ، توقف کامل نمایند و سپس با احتیاط و رعایت حق تقدم عبور کنند .

 

خط ایست آیین نامه

 

 

خط توقف دوبله منقطع :

این خطوط برعکس مورد قبلی نیاز به توقف کامل نیست ولی وسیله نقلیه باید با رعایت حق تقدم و احتیاط مسیر را ادامه دهد .

 

خط ایست آیین نامه راهنمایی و رانندگی

 

خطوط زیگزاگ :

این خطوط که معمولا در حاشیه راه ها است به این معناست که عبور کردن و ایستادن بر روی آنها ممنوع است . تصویر زیر این خطوط را نشان میدهد . 

خطوط زیگزاگ آیین نامه

 

خطوط شطرنجی :

این خطوط در برخی از تقاطع ها وجود دارد و به این معناست که اگر شما از نظر قانونی مجاز به عبور و ادامه مسیر هستید اما تقاطع ترافیک است و تخلیه نشده میبایست ادامه مسیر ندهید و قبل از این خطوط ایست کامل نمایید در واقع ترافیک نباید بر روی این خطوط باشد و توقف نباید صورت بگیرد .

خطوط شطرنجی آیین نامه

 

در این بخش سعی شد مهم ترین خطوط آیین نامه راهنمایی و رانندگی که ممکن است در ازمون اصلی ایین نامه و یا آزمون آیین نامه مقدماتی از آنها سوال بیاید مورد بررسی قرار دهیم . به امید قبولی شما هنرآموزان و متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی در امتحان آیین نامه راهنمایی و رانندگی .

 

 

گواهی اشتغال به تحصیل برای گواهینامه رانندگی

اغلب پسرها هنگامی که به سن قانونی دریافت گواهینامه رانندگی میرسند در دانشگاه مشغول به تحصیل میباشند برای دریافت گواهینامه طبق مقررات کنونی جمهوری اسلامی ایران متقاضیان دریافت گواهینامه ی پسر برای دریافت گواهینامه باید دارای کارت پایان خدمت معافیت دایم و یا معافی...

ادامه مطلب

انواع نمونه سوالات آیین نامه اصلی و مقدماتی

اگر تا بحال امتحان آیین نامه نداده اید و از متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی هستید و به زودی باید در آزمون آیین نامه شرکت کنید به شما توصیه می کنم این مقاله را تا پایان بخوانید ...

ادامه مطلب

مواد لازم برای قبولی در آزمون آیین نامه اصلی

همین طور که می دانید برای قبولی در آزمون آیین نامه اصلی و مقدماتی باید حداقل نمره ۲۶ را از ۳۰ بیاورید . یعنی هر هنرآموز مجاز است در آزمون تئوری آیین نامه حداکثر به چهار سوال پاسخ اشتباه دهد یا اصلا پاسخ ندهد .

در این قسمت سعی داریم مواد لاز...

ادامه مطلب